Tutoring

The FDUL Tutoring Service aims to provide a complementary and personalized support to 1st cycle students. The FDUL Tutors Network comprises Bachelor’s students or recent graduates who are supported by teaching staff of the relevant curricular units.
The Tutoring sessions are freely accessible to any FDUL Bachelor’s student. Prior registration is recommended due to logistical reasons. Students who are interested – even if in a unidentified curricular unit – should submit their registration to tutoria@fd.ul.pt, with the following details:
Name
Curricular Unit
Class
Contacts (email and phone)
Any questions or further clarifications, suggestions or proposals should be sent to the same e-mail address referred to above.

SubjectsTutorScheduleRoomDocente responsável
Introduction to the Law IIMarta BouraTuesday
from 4 p.m. to 5 p.m.
11.03Ricardo Bernardes
General Theory of Civil Law II (class A)Nádia Reis
nadia.reis@gmail.com
Friday
from 1 p.m. to 2 p.m.
11.03António Barreto Menezes Cordeiro
General Theory of Civil Law II (class B)Joana Barata
joana_645@hotmail.com
Tuesday
from 1 p.m. to 2 p.m.
11.03
Law of Obligations IISara Azevedo
sara.moreiradeazevedo@gmail.com
Monday
from 1 p.m. to 2 p.m.
12.03Madalena Perestrelo
Inheritance Law (Class A)Maria Antónia Silva
maria.antonia.mads@gmail.com
Wednesday
from 6 p.m. to 7 p.m.

11.03João Esteves
Inheritance Law (Class B)Inês Craveiro
ines.sitimacraveiro@gmail.com
Tuesday
from 11 a.m. to 12 a.m.
Thursday
from 11 a.m. to 12 a.m.
12.03João Esteves
Commercial Law II (class A)João Serras de Sousa
j.serrasdesousa@gmail.com
Monday
from 6 p.m. to 8 p.m.
11.03Inês Palma Ramalho
Commercial Law II (class B)Júlio Venâncio
julio_antunes28@hotmail.com
Wednesday
from 6 p.m. to 7 p.m.
11.03Inês Palma Ramalho
Civil Procedure Law II
( Class A)
Diogo Coelho
diogocoelho8@hotmail.com
Wednesday
from 6 p.m. to 7 p.m.
12.03Filipa Caldas
Civil Procedure Law II (class B)António Rodrigues
antoniojoserodrigues123@gmail.com
Monday
from 1 p.m. to 2 p.m.
11.03Diogo Pereira
Civil Procedure Law IIISoraya Ussene
sorayaussene@hotmail.com
Monday
from 3 p.m. to 4 p.m.
12.03Rui Pinto
Contract Law ICláudia Silva
claudia.santos.silva@hotmail.com
Friday
from 12 a.m. to 1 p.m.
11.03Maria de Lurdes Pereira
Contract Law IICatarina Santos
cat.ribeirosantos@gmail.com
Wednesday
from 1 p.m. to 2 p.m.
Tuesday
from 6 p.m. to 6.30 p.m.
12.03 (Wednesday)
11.03 (Tuesday)
Pedro Madeira Brito
Labour Law IIDiogo Silva
diogomigueldsilva@gmail.com
Monday
from 6 p.m. to 8 p.m.
(subject to prior registration)
prévia)
12.03Cláudia Madaleno
Criminal Law IINuno Igreja Matos nunoigrejamatos@gmail.comTuesday
from 1 p.m. to 2 p.m.
12.03Inês Ferreira Leite
Criminal Procedure LawJoana Ribeiro Cabral
mariajrcabral@gmail.com
Monday
from 3 p.m. to 4 p.m.
11.03Inês Ferreira Leite
History of Political ThoughtLeonor Teixeira
leonorcatela@gmail.com
Friday
from 1 p.m. to 2 p.m.
12.03Susana Videira
History of Portuguese LawLeonor Teixeira
leonorcatela@gmail.com
Thursday
from 1 p.m. to 2 p.m.
12.03Miriam Afonso
History of International RelationsDiogo Duarte
diogoduarte@campus.ul.pt
Thursday
from 10 a.m. to 11 a.m.
(subject to prior registration)
11.03Pedro Caridade de Freitas
Sociology of LawBárbara Sousa Ferreira
barbara_sousa1995@hotmail.com
Wednesday
from 2 p.m. to 3 p.m.
11.03Sílvia Alves
Constitutional Law II (class A)Joana Filipa Barata
joana_645@hotmail.com
Friday
from 9 a.m. to 10 a.m.
12.03Mariana Melo Egídio
Constitutional Law II (class B)Gonçalo Fabião
fabiao_10@hotmail.com
Wednesday
from 3 p.m. to 4 p.m.
12.03
Administrative Law II (Class A)Gonçalo Fabião
fabiao_10@hotmail.com
Friday
from 11 a.m. to 12 a.m.
11.03Alexandra Leitão
Administrative Law II (Class B)Mafalda Serrasqueiro
mafalda.serrasqueiro@gmail.com
Tuesday
from 11 a.m. to 12 a.m.
11.03Alexandra Leitão
European Union LawDavid Pratas Brito
david_mp_b@hotmail.com
Wednesday
from 1 p.m. to 2 p.m.
11.03Joana Sousa Loureiro
Fundamental RightsJosé Toste
tostejose2@hotmail.com
Wednesday
from 2 p.m. to 3 p.m.
12.03Jorge Silva Sampaio
Constitutional JusticeRúben Ramião
rubenramiao@sapo.pt
Monday
from 2 p.m. to 3 p.m.
(subject to prior registration)
12.03Rui Tavares Lanceiro
JurisprudenceRúben Ramião
rubenramiao@sapo.pt
Friday
from 2 p.m. to 3 p.m.
(subject to prior registration)
11.03
Administrative and Tax JusticeBruno Tabaio
brunotabaio@hotmail.com
Friday
from 6 p.m. to 7 p.m.
11.03Tiago Antunes
Public FinanceAna Sofia Marieiro
sofiamarieiro17@hotmail.com
Thursday
from 6 p.m. to 7 p.m.
12.03André Marçalo
Economics IIAna Catarina Pimenta
catarinalopespimenta@gmail.com
Tuesday
from 2 p.m. to 3 p.m.
12.03Rute Saraiva
Financial MarketsSérgio Alves
sergiojvalves@gmail.com
Tuesday
from 6 p.m. to 8 p.m.
(subject to prior registration)
12.03João Ascenso
Conflict of LawsJoão Mascarenhas de Carvalho
j.mascarenhasdecarvalho@gmail.com
Tuesday
from 7.25 p.m. to 8.25 p.m.
12.03Nuno Pissara
Property LawMadalena Narciso
mmnarciso@campus.ul.pt
Thursday
from 1 p.m. to 2 p.m
11.03Cláudia Monge
Administrative Law IIIMafalda Serrasqueiro
mafalda.serrasqueiro@gmail.com
Thursday
from 11 a.m. to 12 a.m.
11.03Sara Augusto de Matos
Political ScienceAlessandro Azevedo
alessandro.c.azevedo@gmail.com
Wednesday
from 9 a.m. to 10 a.m.
11.03Jorge Silva Sampaio
Urban Planning LawAlessandro Azevedo
Alessandro Azevedo alessandro.c.azevedo@gmail.com
Friday
from 9 a.m. to 10 a.m.
11.03
International EconomyJoão Ramos
joao.ramos25@hotmail.com
Wednesday
from 12 a.m. to 1 p.m.
11.03
Environmental LawIolanda BastosMonday
from 4 p.m. to 5 p.m
11.03
X